Norrlandsmäklarna
Sommaridyll nära havet – charmig arrendestuga i populära Marna

ESTATE NO. 1902081

Sommaridyll nära havet – charmig arrendestuga i populära Marna

Marnavägen 263, Njurunda

TA KONTAKT MED MÄKLARE FÖR TIDSBOKNING

TA KONTAKT MED MÄKLARE FÖR TIDSBOKNING

Välkommen till Marnavägen 263 – ett trivsamt och lättskött sommarkrypin i det omtyckta och naturnära området Marna, där lugnet råder med havet alldeles intill. Här bor du med direkt närhet till badplats. Dessutom har alla rätt till båtplats enligt arrendeavtalet, vilket gör det enkelt att ta sig ut på havet när andan faller på.

Den charmiga arrendestugan om ca 13 kvm erbjuder ett öppet allrum. Det finns dessutom en separat sovstuga om ca 9 kvm med plats för fyra bäddar.

Fastigheten ligger på en arrendetomt med en årlig avgift om 8.400 kr (år 2025). Anslutningsavgiften för kommunalt vatten och avlopp är betald av nuvarande ägare till ett belopp om ca 135 000 kr. Anslutning är ej gjord. Kostnad för detta bekostas av ny ägare. MSVA har satt en tidsfrist för anslutning på 2 år från projektet färdigställdes. Fristen löper ut årsskiftet 2026/2027.

Här finns möjlighet för den som vill tänka större – det är fullt tänkbart att riva befintlig stuga och uppföra något helt eget efter egna behov och önskemål (i dialog med arrendegivaren och enligt gällande bestämmelser).

Läget är svårslaget med promenadavstånd till populära Bergafjärdens camping, som erbjuder restaurang, kiosk, minigolf och aktiviteter – samtidigt som du kan njuta av den rofyllda omgivningen med skog, klippor och hav inpå knuten.

Söker du en naturnära tillflyktsort med närhet till salta dopp, båtliv och potential att skapa något helt eget? Då är detta något för dig!

Alla bilder - Komplett bildarkiv

Objektbild 1
Objektbild 2
Objektbild 3

Läge

Marnavägen 263 · Marna, Njurunda

Visa större kartaVägbeskrivning

Visningar

Boka visning

Välj tid eller skicka intresse för Marnavägen 263, Njurunda.

Det finns inga planerade visningar. Gör en intresseanmälan så kontaktar mäklaren dig om nästa steg.

Kontakt